Miernik drgań, inaczej wibrometr, to urządzenie, dzięki któremu wykonasz kompleksową analizę stanu swoich maszyn.
Czym się różni wibrometr od miernika drgań?
Określenia te występują zamiennie i można uznać, że w świecie utrzymania ruchu, obydwa te pojęcia odnoszą się do niezbyt skomplikowanego, przenośnego przyrządu, który za pomocą czujnika drgań – akcelerometru i wyświetlacza wskazuje poziom drgań, najczęściej przeznaczony do określania stanu technicznego maszyn. Bardziej zaawansowane urządzenia nazywane są: analizatorami drgań lub zbieraczami danych.
A4900 Vibrio M – Miernik drgań, analizator drgań oraz zbieracz danych w jednym
Miernik drgań HS-620 (wibrometr) z kablem, czujnikiem i szpicą pomiarową.
Analizator drgań (zaawansowany) Adash VA-5.
Po co mierzyć drgania?
Miernik drgań dla operatora maszyny, inżyniera utrzymania ruchu, czy diagnosty wibracyjnego, jest niczym termometr dla lekarza. Poziom wibracji odzwierciedla stan techniczny maszyny, a podwyższona wartość daje pierwszą informację o ewentualnej niesprawności, tak jak symptomem choroby człowieka jest gorączka.
Jaki miernik drgań kupić?
Jeśli chcemy szybko ocenić, czy maszyna pracuje prawidłowo, musimy zaopatrzyć się właśnie w miernik drgań. Sprawdzony wibrometr, pochodzący koniecznie od specjalisty w pomiarach drgań, kupimy już za kilka tysięcy złotych. Będzie to przyrząd w zestawie walizkowym, o minimum 3 letniej gwarancji, z dostępem do części zamiennych i certyfikatem kalibracji. Koniecznie szukajmy przyrządu z czujnikiem, kablem i magnesem. Znajdziemy na rynku kilka tańszych pozycji z wbudowanym czujnikiem, ale musimy mieć świadomość, że jakość przetwarzania sygnału, szczególnie w dalekowschodnich urządzeniach, pozostawia wiele do życzenia i nasze odczyty mogą być trudne w interpretacji…
Miernik drgań HS-630 (wibrometr) z czujnikiem drgań, kablem i magnesem, w zestawie walizkowym.
Co mierzy wibrometr? Jak zinterpretować wyniki?
Podstawowym parametrem, wskazywanym przez miernik drgań, jest wartość skuteczna prędkości drgań, oznaczona jako VRMS. Nie wchodząc w szczegóły matematyczne, należy odnotować, że wartość skuteczna prędkości drgań VRMS odzwierciedla poziom energii, reprezentowany przez drgania maszyny, więc jest dobrym wskaźnikiem, informującym o pogarszającej się kondycji maszyny i jest to parametr odniesiony w normie ISO 10816 (ISO 20816).
Norma dzieli maszyny na różne grupy ze względu na: prędkość obrotową, moc napędu, jego wielkość, oraz sposób fundamentowania maszyny. Dla każdej grupy kolorami określone są progi:
– A dla stanu nowej maszyny,
– B dopuszczalnej, długotrwałej eksploatacji,
– C dopuszczalnej, krótkotrwałej eksploatacji;
– D niedopuszczalny.
Na jakich częściach maszyny dokonywać pomiarów?
Możemy mierzyć drgania na dowolnych częściach maszyny, jednak zalecenia normy mówią o dokonywaniu pomiarów na oprawach łożyskowych, ponieważ na tych częściach, pojawiające się siły od części obrotowych mają najczęściej największą amplitudę, stąd poziom wibracji jest z reguły najwyższy i dzięki temu nasza diagnoza najskuteczniejsza.
Ale skąd wiedzieć czy czujnik drgań przyłożyliśmy prawidłowo?
Niezwykle istotne jest dokonywanie pomiarów wibracji z zachowaniem następujących zasad:
– w tych samych warunkach pracy maszyny,
– w tym samym punkcie,
– w ten sam sposób przyłożenia,
Wszystko te zasady, abyśmy byli w stanie porównywać wskazania i oceniać ewentualne pogorszenie stanu maszyny względem poprzednich pomiarów.
Trend poziomu drgań z zaznaczonymi poziomami wg normy ISO 10816.
Jak osiągnąć powtarzalność pomiarów drgań?
Po pierwsze upewniamy się, że maszyna pracuje w tych samych warunkach, tj. pod tym samym obciążeniem i ma tę samą prędkość obrotową. Oznaczamy punkty pomiarowe, aby miejsca przyłożenia czujnika, podczas kolejnych pomiarów, były te same. Można to zrobić markerem, trwałą naklejką lub specjalną podkładką, przyklejoną w miejscach montażowych. Przykładamy czujnik na magnesie, co zapewnia powtarzalność pomiaru, ponieważ uniezależniamy się od kąta przyłożenia i siły docisku czujnika, jak to ma miejsce w przypadku szpicy pomiarowej.
Podstawki pomiarowe zamontowane na maszynie.